náš městys

náš městys

menu

úvodní stránka
kontakty
historie
základní údaje
úřad městyse
zastupitelstvo
dokumenty
akce
místní knihovna
Vranovský zpravodaj
pro turisty
zdravotní středisko
jízdní řády
Vyhlídka zamilovaných
důležité odkazy
fotogalerie
registr oznámení
e-podatelna
autor stránek

Moderní úřad

sbor dobrovolných hasičů

SDH

sbor dobrovolných hasičů

 

historie


Vranov nad Dyjí

Okres Znojmo. R. 1848 panství Vranov, kraj Znojemský. V latinských textech Wranow, Vranoue, Vranov, Wren, v německých Fren, Frain.

Již v Kosmově kronice je k roku 1100 zmínka o hradu Vranov, s jehož historií je spjat vznik a vývoj obce a později městečka. Původně byl hrad zeměpanským majetkem, roku 1323 byl dán do zástavy Jindřichu z Lipé, později ho získali Lichtenburkové. Za třicetileté války bylo městečko popleněno, ale hrad odolal švédskému dobývání. V r. 1665 vyhořel. Nový majitel Michal Jan II. z Althanu zahájil přestavbu původně gotického hradu na reprezentativní barokní zámek. Autorem projektu byl architekt evropského významu Jan Bernard Fischer z Erlachu. Roku 1799 byla založena proslulá manufaktura na výrobu kameniny a wedwoodu. V průběhu 19. století, kdy panství vlastnily polské hraběcí rodiny Mniszků a Stadnických, byl vybudován rozsáhlý přírodně-krajinářský park.

Popis znaku: na červeném štítě je hradební zeď ze stříbrných kvádrů bez cimbuří. Uprostřed je otevřená brána s vytaženou modrou mříží a po obou stranách malé branky půlkruhem zaklenuté a zavřené. Nad brankami vyčnívají nad zdí dvě okrouhlé věže rovněž stříbrné, každá s jedním polokruhově zaklenutým oknem v dolním poschodí a se dvěma obdélnými okny v horním patře, se třemi stínkami cimbuří a špičatou modrou střechou. Nad branou mezi věžemi hradební zeď, zvýšená jakýmsi polokruhovaným štítem, na kterém stojí černá vrána s křídly k letu pozdviženými.

Pamětihodnosti: 
zámek, kostel Nanebevztí Panny Marie, rotunda sv. Ondřeje, morový sloup na náměstí, socha sv. Jana Nepomuckého a mnoho dalších.


 

úřední e-deska

nové fotografie

Vranovská pouť

Dětský den

Vranovské posvícení

Okrsková soutěž
v požárním sportu 2012

Výstava HOBBY - České Budějovice

Zahájení rekreační sezóny 2012

Den Matek

Slet čarodějnic

Odpoledne na Šumné

Vranov čte dětem

Velikonoční dílny ZŠ Vranov nad Dyjí

Pálení Morany

Lázně Sarvár

Masopust

Kluziště v areálu SK Vranov nad Dyjí