Hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí

Hudební festival Silberbauerovo hudební PodyjíHudební festival „Silberbauerovo hudební Podyjí“ již potřetí zavítá na jižní Moravu a do Dolního Rakouska a propojí v jedinečný zážitek hudbu, tanec a světlo.

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již třetím rokem. Hudební díla budou letos prezentována ve svatostáncích jižní Moravy a Dolního Rakouska převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival se ponese v duchu „souboje světla a temnoty“.

Na podzim nabídne festival návštěvníkům 8 koncertů, 5 na jižní Moravě a 3 v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští i rakouští umělci.  Programu zahrnuje vystoupení barokních ansámblů, smíšených sborů, vokálních souborů, komorního orchestru i talentovaných dětí ZUŠ.  Zahajovací koncert Kohout v barokním hávu láká posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí, a to již 27. 8. 2021 v 19 hodin. Představí se na něm přední český varhaník Pavel Kohout spolu se sopranistkou Helenou Hozovou s repertoárem z období baroka. Součástí koncertu je i požehnání prvního CD Kateřiny Málkové „Silberbauerovy varhany ve Vranově nad Dyjí“, které je součástí festivalu.

Druhým koncertem 10. 9. v 18 hodin oslaví festival Evropské dny kulturního dědictví v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově. Na koncertě zazní Vivaldiho a Händelova díla v podání komorního souboru Atlantis collegium.

Tematika světla a temnoty bude rezonovat celým festivalem a protkne i hudební skladby, které budou zkomponovány pro některé z koncertů.  Na koncertě 24. 9. v 18 hodin v kostele sv. Josefa v Jevišovicích a 1. 10. v 17 hodin v kostele sv. Štěpána v rakouském Retzu zazní Faurého Requiem spolu se Schubertovou skladbou Smrt a dívka. Účinkovat bude festivalový komorní orchestr Thayatal, smíšený brněnský sbor Ars Brunensis, zpěvem ozdobí sopranistka Eva Daňhelová a barytonista Aleš Janiga, vše pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda.  

Na koncertě v Louce u Znojma, který se uskuteční 8. 10. v 18 hodin v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, proběhne již druhým rokem společné vystoupení čtyř ZUŠ z České republiky. Cílem je podporovat mladé talentované žáky a nabídnout jim možnost vystupování na festivalu.

V nádherných prostorách kostela kláštera Geras se uskuteční 9. 10. v 16 hodin koncert olomouckého varhaníka Karla Martínka, sopranistky Markéty Israel Večeřové a hobojisty Jana Kučery.

22. 10. v 19 hodin nabídne festival návštěvníkům výjimečný večer v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově na Moravě. Ve spolupráci skladatelů Tomáše Pálky, Michaely Pálky Plachké a Jiřího Lukeše bude uveden melodram „Hra světla a temnoty“, který propojí jedinečným způsobem hudbu, světlo a tanec. Na koncertě se podílejí pedagogové a studenti katedry světelného designu JAMU, pod vedením Vladimíra Buriana.  Vystoupí trumpetista Petr Hojač, klarinetista Jiří Mráz, varhanice Kateřina Málková, zpěvem ozdobí mezzosopranistka Iva Kružíková, basista Josef Škarka a tancem vše propojí Jan Razima.   

Festival se uzavře 23. 10. v 16 hodin koncertem „Variace na starý chorál“ v rakouském Röschitz. Zazní premiéry skladatelů Daniela Forró a Tomáše Pálky. Představí se zde Pěvecký sbor Gaudeamus Brno, varhaník Petr Kolař a hobojistka Barbora Šteflová.

 

Více informací o termínech koncertů a vystupujících naleznete na internetových stránkách 
https://www.hudebnipodyji.eu/ a https://www.facebook.com/hudebnipodyji

* * *

Kontakt na ředitelku festivalu:
MgA. Kateřina Málková, mobil: 728817785, e-mail: info@hudebnipodyji.eu

 

PR a management:

MgA. Dita Dvořáková, PhD., mobil: 608157888, e-mail: dvorakdita1@gmail.com

print Formát pro tisk
Zpět Zpět do kategorie

Soubory přiložené k článku

fileposter_shp2022-program_CZ.jpg